Wicko Morskie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Niewielka wioska w gminie Postomino w zachodniopomorskiem, położona nieopodal administracyjnej granicy z województwem pomorskim. Wicko Morskie leży wśród lasów sosnowych, na mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim i przybrzeżnym jeziorem Wicko. Cały pobliski teren stanowi obszar krajobrazu chronionego. Byłoby to idealne miejsce na odpoczynek w głuszy z dala od cywilizacji, gdyby nie mały szkopuł. Osada w całości znajduje się w granicach Centralnego Poligonu Sił Powietrznych, a wszystkie 9 budynków mieszkalnych należy do wojska. Wprawdzie pobliskie lotnisko od lat jest nieużywane, ale w pobliżu wciąż regularnie odbywają się ćwiczenia (np. szkolenia artylerzystów NATO).

Pierwsze historyczne ślady o Wicku Morskim pochodzą z końcówki XVIII wieku. Właścicielami okolicznych ziem były rody Puttkamerów i Neuenhangenów. Mieszkańcy wioski żyli przede wszystkim z rybołówstwa, rolnictwa, hodowli zwierząt i drobnego rzemiosła. Takie niespieszne życie niewielkiej społeczności (szacuje się, że wieś w najludniejszym okresie zamieszkiwało niewiele ponad 300 osób) w bezustannym kontakcie z naturą trwało aż do lat '30 XX wieku.

W 1934 r. rozpoczęła się budowa poligonu i niemieckiej bazy lotnictwa morskiego. Militarne zagospodarowanie istotnego strategicznie obszaru zwiększyło liczbę mieszkańców o ok. 50%. Operujące z Wicka samoloty na początku II WŚ bombardowały polskie Pomorze. Po wojnie bazę wykorzystywały Armia Czerwona, Ludowe Wojsko Polskie oraz Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej. Wjazd nadal wymaga stosownej przepustki, choć nie brakuje turystów wchodzących na teren z plaży bądź lasów. Szczelne zamknięcie Wicka następuje wyłącznie na czas ćwiczeń.

W okolicach Wicka Morskiego przebiegają szlaki piesze i rowerowe. Razem z dziką, niestrzeżoną plażą, stanowią znakomity teren na długie, wielogodzinne wyprawy po świeżym powietrzu. Więcej możliwości daje jezioro. Żegluga, wędkarstwo, obserwacja ptaków. Dodatkowo na wodach Wicka rokrocznie organizowane są Mistrzostwa Polski Jachtów Sterowanych Radiem. Miłośnicy zabytków również powinni odwiedzić region, zwłaszcza pasjonaci sztuki sakralnej – na terenie gminy znajduje się 9 architektonicznie wartościowych kościołów.

W Wicku Morskim ze względu na wojskowy charakter brak jest typowej turystycznej bazy noclegowej, która znajduje się natomiast w okolicznych wioskach. Warto natomiast tu przyjechać z pobliskich miejscowości – Darłowa, Jarosławca, Ustki czy Słupska – i na własne oczy przekonać się o przyrodniczo-historycznych walorach tej okolicy.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja