Atrakcje turystyczne
Odległość od obiektu BAŁTYK Resort w Rewalu
Wyjątkowo wartościowy przyrodniczo region Pomorza, co urzędowo potwierdzono w 1975,r. Koszaliński Pas Nadmorski rozciąga się na powierzchni ponad 48 ha, wzdłuż wybrzeża od Dźwirzyna aż po Wicie, co daje ok. 85,5 km. Wydmy,
Z Łazów bliżej jest do Jamna, jednak drugie z pobliskich wielkich jezior - Bukowo, o powierzchni lustra wody 1747 ha - również zapewnia wiele atrakcji. Oczywiście chodzi o coś więcej niż wrażenia estetyczne. W tych wodach żyje wiele gatunków ryb, poza tym Bukowo stwarza świetne warunki żeglarskie, o czym świadczą regularnie organizowane zawody windsurfingowe.
Ceniona w okolicy firma, zapewniająca jak najwyższą jakość sprzętu i usług. Początkujący windsurferzy mogą udać się pod ten adres bez jakichkolwiek obaw. Certyfikat od VDWS - jednej z ważniejszych międzynarodowych organizacji w tym sporcie - jest w zasadzie wystarczającą gwarancją. Głowna baza sezonowa Jot-2 w Dąbkach działa nad jeziorem Bukowo.
Fanki i fani żagla przyczepionego do deski w Dąbkach mają rewelacyjne warunki do wodnych szaleństw. Jezioro Bukowo cieszy się wśród miłośników windsurfingu zasłużoną renomą - wszystko tłumaczą liczne szkółki i fakt organizowania na akwenie poważnych zawodów. Osoby poszukujące jeszcze poważniejszych wyzwań, powinny natomiast sprawdzić swoje umiejętności na pełnym morzu.
Jeden ze znaków firmowych przyrodolecznictwa praktykowanego w Dąbkach-Zdroju. Na bogate złoża leczniczego torfu natrafiono w wyniku odwiertów, w ramach poszukiwań nowych form kuracji. Taka kąpiel w borowinie stymuluje mechanizmy termoregulacji organizmu, ma działanie m.in. odkwaszające, dotleniające i przyspieszające przemianę materii.
Cichy, spokojny i malowniczy Bobolin w latach ‘30 XXw. i w trakcie II Wojny Światowej był ważnym poligonem doświadczalnym III Rzeszy. W obecności Führera testowano m.in. gigantyczne działo Dora (kaliber 800mm), prawdopodobnie także rakiety V1 i V2. W pobliżu znajduje się jednostka wojskowa, więc nie do wszystkich pozostałości bazy da się swobodnie wchodzić.
+48. 943 148 666
Ośrodek jeździecki oraz hodowla koni, mieszcząca się w nieodległym Bobolinie. Niewątpliwie chlubą Rancza jest ogier Mustafa, laureat służewieckiej gonitwy Derby Warszawa z 1997 r. Poza nim, na terenie gospodarstwa przebywa zwykle ok. 30 koni. Oferta hippiczna obejmuje m.in. jazdy w otwartym i urokliwym terenie, w ujeżdżalni, na lonży czy różne typy oprowadzania.
Park wodny położony niemal nad samym Bałtykiem. Basen na świeżym powietrzu (wymiary 25x12x1,3 m) to gwarancja świetnej i w pełni bezpiecznej zabawy. 3 różne zjeżdżalnie, 2 wydzielone od reszty niecki tory pływackie, 2 wanny jacuzzi, masujący bicz wodny, zajęcia aqua-aerobiku… A do tego wypełniony atrakcjami plac zabaw dla dzieci, cukiernia, bar i taras widokowy.
Kto ma ochotę na partyjkę tenisa, przebywając w Darłowie ma przynajmniej dwa obiekty do wyboru. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji proponuje odkryte korty ziemne, zlokalizowane w kompleksie przy ul. Sportowej 1. Natomiast hotel „Róża wiatrów” w Darłówku dysponuje nowoczesną halą wielofunkcyjną, którą można przystosować na kort ze sztuczną nawierzchnią.
"Nad Bałtykiem” w Darłówku z pewnością jest atrakcyjnym urozmaiceniem wypoczynku na miejscowych plażach. Korzystnie położony park linowy oferuje 4 trasy zróżnicowane pod względem długości i trudności rozlokowanych na nich wyzwań. W sumie na spragnionych adrenaliny czeka tutaj 60 przeszkód. Wielką atrakcją są tyrolki - zjazdy o długości 120 i 80 metrów.
Kameralny lokal zapewniający szereg interesujących rozrywek. Najważniejsze są kręgle - miłośnicy bowlingu mogą liczyć na 2 nowoczesne, w pełni funkcjonalne tory. W klubie nocnym możliwości jest więcej - do dyspozycji gości są klasyczne stoły bilardowe, nie zabraknie też czegoś do picia. Na marginesie: Lidia nie jest jedynym miejscem z kręgielnią w Darłówku.
Na prawym brzegu Wieprzy, niedaleko ujścia rzeki do morza i falochronów, stoi latarnia morska w Darłowie. Powstała w 1885 roku, zastępując prowizoryczne światła ustawione przy wejściu do portu przez władze miasta w 1715 r. Jej współczesny wygląd, w tym charakterystyczna biała kopuła wieńcząca konstrukcję, to efekt powiększenia
Jednym z bardziej ekscytujących sposobów na przedostanie się z historycznego Darłowa do jego nadmorskiej, stricte wypoczynkowej części Darłówka (bądź w drugą stronę) jest wycieczka tramwajem wodnym. 3 stateczki kursują po Wieprzy regularnie, w trakcie sezonu co pół godziny. W mniej więcej 20-minutowy rejs po rzece i porcie można wybrać się trzema tramwajami.
+48. 795 101 488
Wycieczkowy rejs na Bałtyk wcale nie musi być nudny, monotonny i kołyszący do snu. Wystarczy wejść na pokład niezwykłej jednostki - np. stylizowanej na średniowieczne galeony, tak jak cumujące w Darłowie “Unicus” i “Król
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Darłówka i Darłowa. Większość ruchomych mostów na kanałach żeglugowych jest zwodzonych - ten rozsuwa się na boki, zanim przepłynie zmierzający do portu lub na pełne
Port morski w Darłowie można podzielić na dwie części - tę bliżej morza (falochrony, przedporcie, basen rybacki) i zlokalizowaną już całkowicie w korycie Wieprzy (obrotnica, basen przemysłowy). Wpływać do portu mogą statki o maksymalnej długości 75 m, zaś dopuszczalne zanurzenie to 4 m. Zawijają tu jednostki rybackie, turystyczne, sportowe i handlowo-transportowe.
Wieprza ma od źródła do ujścia ok. 130 kilometrów długości. Pokonanie tej odległości kajakiem zajęłoby około tygodnia. Co zrobić, jeśli ktoś nie ma ochoty na takie przygody? Wybrać krótszą trasę, np. z Mazowa. Można przy tym skorzystać z usług wypożyczalni i organizatorów spływów, którzy zadbają nie tylko o transport sprzętu i uczestników wyprawy w górę rzeki.
Średniowieczna świątynia, wybudowana w XV wieku naprzeciwko Zamku Książąt Pomorskich - po drugiej stronie Wieprzy, poza obrębem miejskich murów. Konstrukcja jest prosta (jednonawowa, prostokąt zakończony półkolem), pozbawiona szczególnie kunsztownych zdobień. Pierwotnie był to kościół szpitalny, dziś pełni funkcję filii darłowskiej parafii MB Częstochowskiej.
Kościół Mariacki jest jednym z najcenniejszych zabytków Darłowa i Pomorza. Gotycką, ceglaną świątynię wzniesiono w XIV wieku. Jej charakterystycznymi elementami są m.in. 60-metrowa wieża, sarkofagi pomorskich książąt, organy z XIX w., drewniana ambona (ok. 1700 r.), witraże czy obrazy. Aktualnie kościołem i parafią MB Częstochowskiej opiekują się franciszkanie.
Średniowieczna, pochodząca z II połowy XIV w. twierdza, wybudowana z polecenia i środków księcia Bolesława V Gryfita. Zamek Książąt Pomorskich wznosi się nad brzegiem Wieprzy. Przez stulecia Warownia i rezydencja były wiele razy przebudowywane. Dziś
Piękny i ważny zabytek, który zdobi ścisłe centrum Darłowa. Siedziba miejskich władz powstała w rynku w XVIII wieku, po przebudowie starej hali targowej. Ratusz jest konstrukcją wielokondygnacyjną z mansardowym dachem. Barokowy sznyt urozmaicono przez wstawienie kamiennego, renesansowego portalu, pochodzącego ze zniszczonego w pożarze poprzedniego magistratu.
Wyjątkowa fontanna, która od ponad 100 lat zdobi rynek Darłowa. Rzeźbę wykonał ceniony (i wysoko ceniący swoje usługi) mistrz Wilhelm Gross, który ukończył to dzieło sztuki w 1913 roku. Oprócz postaci
Doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek i zabawę - w pełni bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Jan składa się m.in. z basenu otwartego na świeżym powietrzu, połączonego z jedną z dwóch niecek rekreacyjnych pod dachem, basenu sportowego, brodzika dziecięcego, rwącej rzeki, kilku zjeżdżalni i ślizgawek, jacuzzi, sauny… Zdecydowanie można się zrelaksować.
Zabytkowa pozostałość po średniowiecznych fortyfikacjach, wznoszonych w celu obrony Darłowa przed najeźdźcami. XIV-wieczne mury miały 4 takie “wrota”, jedyna zachowana Brama Kamienna była tą północną. Współczesny wygląd - ceglana wieża na planie kwadratu, 4 kondygnacje i “namiotowy” dach - to też efekt przebudowy z 1732 r. Druga z używanych nazw to
Wybudowany prawdopodobnie w II połowie XV stulecia na życzenie Eryka Pomorskiego z rodu Gryfitów, władcy królestw skandynawskich i księcia rozlicznych ziem. Kościół św. Gertrudy kształtem i rozwiązaniami architektonicznymi ma przypominać jerozolimską bazylikę Grobu Świętego - Eryk był tam na pielgrzymce. W świątyni wyróżniają się obrazy na balustradach i organy.
+48. 602 580 840
Fort Marian to po pierwsze organizator imprez dostarczających mocnych wrażeń: quady, paintball, małpi gaj itp. Po drugie i istotniejsze - Muzeum Tytan z bogatą kolekcja pojazdów z przeszłości, przede wszystkim wojskowych. Chlubą pozostaje czołg T-55 Merida. Muzeum latem organizuje zwiedzanie pozostałości po bunkrach i wojskowej bazie III Rzeszy pod Bobolinem.
Obszar ochrony przyrody powołany do życia w 2005 roku ze względu na wyjątkowo wysoką wartość ekosystemu. Słowińskie Błota zajmują ok. 192,55 ha powierzchni pomiędzy dorzeczami Wieprzy i Grabowej, w
Według rzetelnych pomiarów, w tym rejonie Pomorza Zachodniego silny wiatr występuje przez ok. 363 dni w ciągu roku. Nic zatem dziwnego, że pierwsza w Polsce farma wiatrowa powstała pod Cisowem - w 1999 r. Efekty pracy 5 wiatraków były na tyle interesujące, że dwa lata później powstała kolejna elektrownia tego typu - 9 większych śmigieł zapewnia ok. 18MW energii.
Przybrzeżne jezioro o powierzchni ok. 790 ha, mieszczące się mniej więcej w połowie drogi między Jarosławcem a Darłowem. Akwen połączony jest z Bałtykiem kanałem. Znany windsurferom Kopań słynie też z wielkiego bogactwa ryb, co czyni jezioro wymarzoną lokacją dla wędkarzy. Ciekawostka historyczna - na płd.-zach. brzegu można odnaleźć resztki słowiańskiej osady.
+48. 501 042 503
Wyjątkowy park rozrywki nieopodal Darłowa, gdzie dominują tradycyjne gry, dawno już zapomniane, jak rapido, arkus czy bilard holenderski. Wszystkie stanowiska wykonano ręcznie, z drewna. Wiele mówiącym hasłem parku jest “Czym bawił się Leonardo da Vinci?”. Dodatkiem o dużych walorach edukacyjnych są miniatury i repliki konstrukcji, które zaprojektował włoski geniusz.
Mini zoo może się pochwalić ok. 50 rodzimymi i egzotycznymi gatunkami gryzoni, królików, kózek, świnek i ptaków - w tym papug. To prywatna inicjatywa, wynik zamiłowania do zwierząt i chęci pokazania “naszych braci mniejszych”, których raczej trudno spotkać normalnie na co dzień. Dodatkowo można zorganizować ognisko, a niektóre zwierzątka kupić i zabrać do domu.
+48. 943 148 776
Intrygujący zabytek z czasów średniowiecza, w którym do czasów współczesnych przetrwało sporo z oryginalnych, gotyckich kształtów. Świątynię wybudowano najprawdopodobniej w XVI wieku. Najstarszym zachowanym elementem wyposażenia jest XV-wieczna, granitowa kropielnica. Warto zwrócić jeszcze uwagę na barokowe ołtarze, ambonę i figurę Chrystusa Ukrzyżowanego.
Nadmorski klub jeździecki, kompleksowo zmodernizowany na początku 2015 r. Stajnia Horyzont swoją ofertą zainteresuje tak zaawansowanych, jak i początkujących miłośników dżokejki. Posiada m.in. nowoczesną stajnię z siodlarnią, krytą halę do ujeżdżania i zewnętrzne padoki. Organizowane są też obozy i kolonie, a miłym dodatkiem jest zwierzyniec z ptakami ozdobnymi.
Doskonałe miejsce, by lepiej poznać największe bogactwo Morza Bałtyckiego, jakim jest bursztyn. Zwłaszcza, iż zamiast statycznych ekspozycji w gablotach dominują multimedialne instalacje: “Bursztynowy las”, “Inkluzje” oraz “Kopalnia”, które interesująco prezentują wiele aspektów dotyczących jantaru. Do tego oczywiście fantastyczne okazy bursztynu, np. niebieskiego.
Zdecydowanie góruje ponad pozostałymi budynkami w Jarosławcu. Ma w końcu ponad 33 metry. Jej światło rozchodzi się z wysokości ok. 50 m n.p.m. i widoczne jest z odległości 23 Mm. Emitują je żarówki na 4 obrotowych panelach. Wieża
Sztuczny stok narciarski, a ściślej rzecz biorąc - pochyła taśma wprawiana w ruch, całkiem wiernie imituje zjazd po naturalnym stoku. Dzięki temu nawet latem, w bardzo komfortowych warunkach, można doskonalić narciarskie umiejętności. Niezbędny sprzęt - buty, deski i narty, a także kask i kijki - jest dostępny na miejscu. Jedna jazda trwa ok. 15 minut.
Rozbudowany i pełen urozmaicających leniwą kąpiel atrakcji (gejzery, dzikie rzeki, grota z wodospadami itd.) kompleks, zlokalizowany ledwie 350 m od jarosławieckiej plaży. Ośrodek dysponuje interesującą gamą możliwości: pływania sportowego, rekreacyjnego, hydromasaży, zabiegów SPA&Wellness, korzystania z sauny, opalania się na leżaku i jeszcze wielu innych.
Miłośnicy wiosłowania mają w okolicy przynajmniej 2 ciekawe opcje. Pierwszą jest spokojna rekreacja na wodach jeziora Wicko. Z kolei spływy Wieprzą wymagają zdecydowanie więcej wysiłku fizycznego i logistycznego. Najdłuższa trasa liczy ponad 110 km i wymaga ok. tygodnia czasu. Piękna natura i zabytki mijanych miejscowości zrekompensują trudy wyprawy z nawiązką.