Marek Krajewski

Kim jest Eberhard Mock nie jest dla jego czytelników tajemnicą. Praca bohatera we wrocławskim Prezydium Policji, kryminalne zagadki do rozwiązania i związane z tym perypetie są jak przyssawki dla wyobraźni zmuszanej przez wartką akcję do coraz bardziej wytężonej pracy. Marek Krajewski, z wykształcenia filolog klasyczny, z zawodu pisarz potrafi tak opowiedzieć historie, w które uwikłany jest bohater wielu jego książek Eberhard Mock, że dorobił się powszechnej admiracji czytelników, Paszportu „Polityki” (2005), Nagrody Księgarzy „Witryna” za najlepszą książkę 2005 r. oraz Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej 2003 r.

Oryginalnym w jego pisarstwie jest fakt, że akcje jego kryminałów łączących w sobie elementy czarnego kryminału i horroru rozgrywają się w bardzo dokładnie opisanych realiach topograficznych i historycznych przede wszystkim Wrocławia, którego dotyczy seria takich powieści jak Śmierć w Bresalu (1999), Koniec świata w Breslau (2003), Widma w mieście Breslau (2005), Festung Breslau (2006) oraz Dżuma w Breslau (2007). Za ten szczególny wkład w promocję Wrocławia pisarz został uhonorowany tytułem Ambasadora Wrocławia i otrzymał „Miecz św. Doroty”.

Darłowianie cenią go nie mniej niż wrocławianie. Wszak w 2008 r. otrzymał w Darłowie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Darłowa. Przyczyną tego jest fakt, że także realia tego nadmorskiego kurortu zostały wykorzystane przez literata w jego twórczości. W Darłowie rozgrywa się fragment powieści Widma w mieście Breslau opowiadający o tym jak we wrześniu 1919 r., w Domu Zdrojowym Fridrichbad, w Darłówku, detektyw Eberhard Mock przeżywa ze swą kochanką Eriką drugą młodość. Akcja opowiadania Darłowskie śledztwo Eberharda Mocka toczy się zaś w przedwojennym Darłowie, w którym udaje się rozwikłać zagadkę tajemniczego zniknięcia syna wrocławskiego kupca. Darłowskie wątki są także obecne w prowadzonym przez pisarza, popularnym blogu internetowym www.marekkrajewski.pl/blog.

Artysta ma w Darłowie część najbliższej rodziny. Jego żona Małgorzata jest rodowitą darłowianką, która mieszkała nad Wieprzą do 15 roku życia. Oboje przyjeżdżają tu często w odwiedziny co mieszkańcy Darłowa wykorzystują urządzając z pisarzem spotkania autorskie.

Marek Krajewski jest współautorem wydanego w 2008 r. kryminału Aleja samobójców. Napisał go z Mariuszem Czubajem (ur. 1969), kulturoznawcą, dziennikarzem „Polityki”, współredaktorem magazynu „Kultura popularna”, autorem kilku książek, m.in. W stronę miejskiej utopii (2007). Akcja powieści toczy się we współczesnym Gdańsku, gdzie bohater książki, nadkomisarz Jarosław Pater usiłuje rozwiązać tajemnicę morderstwa popełnionego w domu starców. Kto wie, może więc i Gdańsk obłaskawiony topograficzną i historyczną uwagą pisarza przyzna mu jakieś honory.

Dodaj opinię
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Marek Krajewski opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij